„Tajemnica świętego Wormiusa” – Jarosław Klonowski

Tajemnica świętego Wormiusa Jarosława Klonowskiego jest powieścią przygodowo-historyczną zawierającą w sobie elementy fantastyki. Treść dotyczy poszukiwań relikwii tytułowego świętego. Nie wiadomo jednak, gdzie znajdują się jego kości ani nawet czy istniał naprawdę.

Autor w wielu miejscach opiera się na lokalnych legendach, co nadaje książce posmaku autentyczności. Powieść rozgrywa się na ziemiach polskich, głównie w Bydgoszczy i w jej okolicach. I to właśnie mieszkańcy tego miasta będą mieli największą uciechę z czytania, gdy na kartach powieści natrafią na znane im miejsca czy osoby.

Głównym tematem książki Tajemnica świętego Wormiusa jest poszukiwanie. Poszukiwanie nie tylko relikwii, ale też odpowiedzi. Gdzie leży prawda, kto jest wrogiem, a kto przyjacielem i komu najbardziej zależy na odnalezieniu kości?

Pisarz nawiązuje również do wielu historycznych i legendarnych postaci. Książka rozpoczyna się od spotkania Alfreda Ostenwalda, jednego z głównych bohaterów, z Rodrigo Borgią, czyli papieżem Aleksandrem VI, który żył naprawdę i miał bardzo złą reputację. W dalszej części powieści pojawia się także znany z bydgoskich podań Węgliszek. Warto więc sprawdzić, co jest prawdą, co legendą, a co jedynie wymysłem autora.

Powolne wprowadzenie daje nam czas na oswojenie się z uczestnikami wydarzeń i czasami, w których przyszło im żyć. Nie jest to jednak powieść rozwlekła czy przegadana. Cięte i pełne humoru dialogi oraz dynamiczne walki ani przez chwilę nie pozwalają się nudzić. W kilku miejscach udaje się autorowi wywołać dreszcze u czytelnika. To wszystko sprawia, że książkę czyta się raz-dwa.

Bogate opisy ludzi, wnętrz, a także kolorów i zapachów wprowadzają nas w sam środek powieści i nadają jej niezwykłego klimatu. Książka działa na nasze zmysły tak, iż jesteśmy sobie w stanie wszystko wyobrazić, nie jest przy tym zbyt nachalna i pozostawia wiele miejsca na nasze własne interpretacje.

Postaci są nietuzinkowe i każda z nich ma coś na sumieniu. Jak to w wielu powieściach bywa, bohaterowie, którym przyjdzie ze sobą podróżować, są skrajnie różni i początkowo darzą się nieufnością. Nie powinniśmy jednak dać się zwieść pozorom i stwierdzić, że już wiemy, jakie później będą ich wzajemne relacje, ponieważ książka odchodzi od znanych schematów. W jaki sposób? Tego dowiecie się podczas czytania.

Czy święty Wormius żył naprawdę? Czy jego kości mają magiczne właściwości, komu i dlaczego najbardziej zależy na ich zdobyciu? Kim jest tajemniczy kat i co ma ze wszystkim wspólnego Diabeł Węgliszek? Odpowiedzi możecie zacząć poszukiwać na kartach powieści, ale pamiętajcie, że niektórych pytań lepiej nie zadawać.

Okładka książki "Tajemnica świętego Wormiusa" Jarosława Klonowskiego.

Tekst oryginalnie napisałam w 2010 roku dla portalu IRKA.

Alicja

Zajmuję się redakcją, korektą oraz recenzjami wewnętrznymi. Poprawiam głównie beletrystykę oraz teksty publicystyczne z dziedziny kultury i sztuki. Współpracuję zarówno z wydawnictwami, jak i osobami prywatnymi. W wolnych chwilach czytam książki, oglądam filmy oraz gram w planszówki.

Dodaj komentarz