„Cały ten jazz” – Jarosław Klonowski

Cały ten jazz Jarosława Klonowskiego opowiada o śledztwie dziennikarki Sophie Monroe dotyczącym zagadkowej rodziny Learoy. Wraz z poznawaniem tajemniczego rodu Sophie coraz bardziej wikła się w sieć różnych intryg. Ociera się o tematy abolicji, Ku Klux Klanu, a nawet voodoo. Jednak, jak sama powiedziała, chodzenie po bagnach wciąga, dlatego nie rezygnuje ze śledztwa. Zamiast tego brnie coraz głębiej w świat mroku i jazzu.

Podczas swoich podróży Sophie spotyka wielu dziwaków i kilkoro pomocnych ludzi. W końcu przyłączają się do niej Hariet Svensson, bogata damulka powiązana z przemysłem filmowym, oraz gangster Glen McQueen. W takiej kompanii niestraszne im żadne przeciwności losu. Najważniejsze staje się odkrycie prawdy, chociaż pewnych drzwi lepiej nie otwierać.

Fabuła powieści jest zawiła, a bohaterów wielu, dlatego polecam przeczytać ją więcej niż raz. Nie jest to wada, wręcz przeciwnie, wolę skomplikowaną intrygę od prostej historyjki z oczywistym zakończeniem.

Opowieść już na samym początku wrzuca nas w mroczny świat pełen strachu, bólu i pogardy.

Historia przestraszonej dwunastolatki uciekającej przed swoimi prześladowcami jest bardzo mocna i robi ogromne wrażenie. Tekst posiada wiele wulgaryzmów i słów uznawanych dziś za politycznie niepoprawne, jednak pasują one zarówno do epoki, jak i do wypowiadających je bohaterów.

Cały ten jazz to powieść idealna dla miłośników książek z dreszczykiem, Nowego Orleanu i jazzu. W Polsce wydaje się wiele interesujących kryminałów, ale większość nie wygląda poza nasze podwórko, dlatego warto wybrać się w podróż z Sophie i jej kompanami. Zwłaszcza że powieść ta aż ocieka klimatem. Praktycznie z każdej strony słychać muzykę jazzową i brzmienie złowrogich bębnów. Każdy, komu niestraszne voodoo, powinien sięgnąć po dzieło Jarosława Klonowskiego i przekonać się, czy jazz to tylko muzyka, czy może coś więcej.

Okładka książki "Cały ten jazz" Jarosława Klonowskiego".

Zobacz też recenzję audiobooka tej książki.

Alicja

Zajmuję się redakcją, korektą oraz recenzjami wewnętrznymi. Poprawiam głównie beletrystykę oraz teksty publicystyczne z dziedziny kultury i sztuki. Współpracuję zarówno z wydawnictwami, jak i osobami prywatnymi. W wolnych chwilach czytam książki, oglądam filmy oraz gram w planszówki.

Dodaj komentarz