„Maluch poznaje. Moje ciało” – Rita Dudkowska

Niedawno miałam okazję recenzować książkę wydawnictwa Zielona Sowa – Maluch poznaje. Ja i moja rodzina Rity Dudkowskiej. Dziś mam przyjemność napisać o kolejnej pozycji z tej serii – Maluch poznaje. Moje ciało tej samej autorki.

Na początku książki widzimy maluszka w brzuchu mamy – w końcu tak zaczyna się formować nasze ciało. Następnie poznajemy, jak dziecko rośnie i dojrzewa, aż w końcu staje się dorosłym człowiekiem. Autorka zaznaczyła, że każdy z nas jest inny i inaczej wygląda. Jest między nami wiele różnic, jednak nasze ciała działają w podobny sposób.

Dziecko uczy się z tej książki nie tylko, z jakich części składa się nasze ciało, gdzie one są i po co; dowiaduje się też, jak ważny jest mózg oraz za co jest on odpowiedzialny. Uczy się o higienie, zdrowym jedzeniu i leczeniu różnych dolegliwości. Bardzo mi się podoba, że ta książka jest taką miniencyklopedią ciała człowieka. Moje dzieci też były nią zachwycone.

Tak jak w przypadku poprzedniej pozycji bardzo podobają nam się ilustracje Julii Nikodem.

Są ładne i szczegółowe, nie dominują nad treścią, ale wspaniale ją uzupełniają. Warto zwrócić uwagę na to, że są to nie tylko odwzorowania wyglądu zewnętrznego, ale i wnętrza człowieka. Mnie najbardziej przypadły do gustu przekroje, na których widzimy: szkielet, mięśnie i układ krwionośny. Dzięki temu dziecko może zobaczyć, jak wygląda pod skórą oraz co się dzieje w jego ciele. Ilustracje te są na tyle szczegółowe, że może się z nich dużo dowiedzieć, jednak na tyle proste, aby tę wiedzę przyswoić.

Polecam książkę Maluch poznaje. Moje ciało wszystkim przedszkolakom. Gwarantuję, że bardzo je zainteresuje. Rodzicom natomiast pomoże odpowiedzieć na wiele z pytań o funkcjonowanie naszego organizmu; bez wdawania się w zbędne szczegóły i szukania wiedzy w internecie.

„Maluch poznaje. Moje ciało” – Rita Dudkowska

Recenzję napisałam dla portalu Mądre Książki. Zajrzyjcie do nich koniecznie, jeśli szukacie wartościowych pozycji dla dzieci i dorosłych.

Alicja

Zajmuję się redakcją, korektą oraz recenzjami wewnętrznymi. Poprawiam głównie beletrystykę oraz teksty publicystyczne z dziedziny kultury i sztuki. Współpracuję zarówno z wydawnictwami, jak i osobami prywatnymi. W wolnych chwilach czytam książki, oglądam filmy oraz gram w planszówki.

Dodaj komentarz