Biblioteka Montessori: „Z dzieciństwa w dorosłość”, „Do rodziców” – Maria Montessori

Chyba nie ma na świecie rodzica, który nie słyszałby o „metodzie Montessori”. Nie każdy jednak wie, kim była Maria Montessori i na czym dokładnie polega wspomniana metoda. Teraz, dzięki serii Biblioteka Montessori, możemy się tego wszystkiego dowiedzieć.

Maria Montessori była kobietą niezwykle wykształconą. Znała kilka języków, w szkole uczyła się matematyki, historii, geografii, geometrii, rysunku, fizyki, chemii, botaniki i zoologii. W 1893 roku rozpoczęła studia medyczne na uniwersytecie, co było w tamtych czasach niespotykane. Maria była mocno zainteresowana rozwojem intelektualnym dzieci i w pewnym momencie swojej kariery poświęciła się całkowicie dziedzinie nauki, jaką jest pedagogika.

W 1907 roku otworzyła przedszkole Casa dei Bambini (czyli Dom Dzieci), w którym wypróbowywała własne, zupełnie nowe podejście do kształcenia młodych ludzi. Maria Montessori uważała, że nauczyciele i rodzice powinni przede wszystkim wspierać rozwój małych dzieci. Przymuszanie do nauki było jej zdaniem nieefektywne: nie dawało oczekiwanych rezultatów. Jej metody, kiedyś zupełnie nowatorskie, są teraz standardem kształcenia w wielu przedszkolach i niektórych szkołach.

Wydawnictwo Naukowe PWN przy współpracy z Association Montessori Internationale postanowiło poświęcić tej znakomitej kobiecie i jej metodzie nauczania całą serię książek. Ja miałam okazję przeczytać dwie z nich: Z dzieciństwa w dorosłość oraz Do rodziców.

Zacznę od opisu pierwszej z nich. Rozdziały są krótkie i można szybko się z nimi zapoznać, nie jest to jednak lekka lektura do poduszki. Z dzieciństwa w dorosłość to pisana przystępnym językiem książka naukowa, w której znaleźć można nawet wzory wiązań chemicznych. Trzeba tylko pamiętać o tym, że pewne rzeczy nie są już aktualne, Maria Montessori publikowała swoje teksty wiele lat temu. Na szczęście wydawca zadbał o współczesnego czytelnika. Książka ta ma liczne przypisy wyjaśniające i dopowiadające niektóre kwestie naukowe. W końcu przez 100 lat nasza wiedza o świecie się zwiększyła.

Książkę Z dzieciństwa w dorosłość można potraktować jako pomoc dla nauczycieli szkoły podstawowej (głównie dla tych uczących biologii, chemii czy geografii). Może też być przydatna dla rodziców, którzy chcieliby pomóc swoim 7–12-letnim dzieciom w nauce. Dzięki tej pozycji na pewno dowiedzą się oni, co zniechęca do przyswajania wiedzy, a co może do niej zachęcić. Maria Montessori podpowiada, żeby przede wszystkim wykorzystać ciekawość młodych ludzi i ich chęć do poznawania świata. Powinniśmy pokazać im, jak wszystko się ze sobą łączy. Autorka zwraca również uwagę na to, że to wiek, w którym dziecko zaczyna więcej korzystać ze swojej wyobraźni. I dlatego nakazywanie zapamiętywania suchych faktów nie jest dobrą metodą nauczania, bo nie wykorzystuje naturalnego potencjału dziecka.

Do rodziców z kolei to krótka książeczka zawierająca przetłumaczone notatki Marii na temat jej metody nauczania dzieci wczesnoszkolnych. Autorka skupia się w nich przede wszystkim na tym, jak powinniśmy postępować z maluchami, aby dać im odpowiednią przestrzeń do świadomego rozwoju. Musimy pozwolić im odkrywać świat, który ich otacza, pozwolić na samodzielność i na dotykanie wszystkiego, co je zainteresuje.

Z tej książki czytelnik dowie się najważniejszych rzeczy o metodzie Montessori w prosty i przystępny dla każdego sposób, ale nic poza tym. Nie znajdzie w niej niczego odkrywczego – niczego ponadto, o czym już kiedyś słyszał lub przeczytał w innej książce. W czasach, w których Maria pisała swoje notatki, te informacje były nowością dla rodziców i nauczycieli. Teraz jednak nauka poszła do przodu i nauczyciele wiedzą, na co należy zwrócić uwagę podczas kształcenia małego dziecka.

Pozycja ta jest dobrym uzupełnieniem serii Biblioteka Montessori, ale czyta się ją trochę jak broszurę informacyjną. Zwłaszcza że większość z tych tekstów kończy się zaproszeniem do odwiedzenia odpowiedniej placówki, aby zobaczyć, jak działają Domy Dzieci. Maria Montessori miała na myśli kilka założonych przez siebie Domów, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby rodzic zapoznał się z działaniem współczesnych przedszkoli kształcących w duchu Montessori.

Podsumowując, książki Wydawnictwa Naukowego PWN z serii Biblioteka Montessori na pewno są warte uwagi. Jeśli nie wiecie zupełnie niczego o metodzie i macie w domu niemowlę lub przedszkolaka, to możecie spokojnie sięgnąć po Do rodziców. Jeśli natomiast zastanawiacie się jak wspomóc rozwój dziecka rozpoczynającego naukę w szkole podstawowej, sięgnijcie po Z dzieciństwa w dorosłość. Co więcej, zachęcam wszystkich do sprawdzenia całej oferty dostępnej na stronie Wydawnictwa Naukowego PWN. Poza wymienionymi przeze mnie pozycjami jest tam jeszcze wiele innych, ciekawych tytułów.

Biblioteka Montessori: „Z dzieciństwa w dorosłość”, „Do rodziców” – Maria Montessori.

Recenzję napisałam dla portalu Mądre Książki. Zajrzyjcie do nich koniecznie, jeśli szukacie wartościowych pozycji dla dzieci i dorosłych.

Alicja

Zajmuję się redakcją, korektą oraz recenzjami wewnętrznymi. Poprawiam głównie beletrystykę oraz teksty publicystyczne z dziedziny kultury i sztuki. Współpracuję zarówno z wydawnictwami, jak i osobami prywatnymi. W wolnych chwilach czytam książki, oglądam filmy oraz gram w planszówki.

Dodaj komentarz